Seria 3

F30/F31/F34

E90

E46

E36

E30

E21

BMW serii 3 to seria aut klasy średniej (autosegment D) producenta BMW. Przez długi czas było to najmniejsze produkowane BMW.

Do tej klasy aut należą obecnie: Alfa Romeo 159, Audi A4, BMW Seria 3, Cadillac BLS, Citroën C5, Fiat Croma, Ford Mondeo, Honda Accord, Hyundai Sonata, Jaguar X-Type, Kia Magentis, Lancia Lybra, Mazda 6, Mercedes Klasy C, Nissan Primera, Opel Insignia, Opel Vectra, Peugeot 407, Renault Laguna, Škoda Superb, Saab 9-3, Subaru Legacy, Subaru Outback, Toyota Avensis, Volvo S60, Volkswagen Passat
Auta klasy średniej charakteryzują się możliwością w miarę wygodnej podróży na długich trasach w 5 osób i posiadają dość duży bagażnik.
BMW serii 3 jest nielicznym jak nie jednym przedstawicielem auta z tego segmentu wyposażonym w tylny napęd. Pozostałe auta mają zazwyczaj przedni napęd. Auta z napędem na przód są tańsze w produkcji jednak nie zapewniają takich właściwości jezdnych jak auta z napędem na tył.

BMW serii 3 zadebiutowało w 1975 roku. Pierwsze generacja nosiła oznaczenie E21, była popularnie nazywana rekinem z uwagi na kształt przodu pojazdu. Jej bezpośrednim poprzednikiem był model E114 - BMW E114 nie należy jednak do serii 3. O trwałości i jakości wykonania tych aut może świadczyć to że nadal są one jeszcze czasami - choć rzadko - spotykane na polskich drogach. Zakup E21 również jest wciąż możliwy - choć ceny za idealny egzemplarz bardzo wysokie. Zazwyczaj niestety pod koniec swojego żywota auta te miały najcięższą eksploatację...